Letní tábor 2013 - Ostružno

13.7.2013

Milí rodiče,

zdravíme vás z Ostružna. Dojeli jsme v pořádku, ubytovali jsme se do chatiček a vyrazili na prní oběd. Po obědě jsme prozkoumali náš areál a zahráli jsme si první oddílové hry.

Děti jsou velmi hodné a plné energie, takže je zítra čekají aktivity, při kterých se trošku unaví a bude jim prozrazeno, co je letos v Ostružnu čeká...po čem budou bádat a pátrat...

Nyní jsou již všechny dětičky uložené a spinkají!  

14.7.2013

Probudili jsme se do krásného slunečného dne a čekal nás první celý den na táboře. V dopoledních hodinách se většina oddílů vydala prozkoumat okolní lesy.

Po odpoledním klidu se před chatičkama začaly shromažďovat postavy ve velmi zajímavých oblecích, někteří měli v rukou i růzmé předměty... Vypravěč nám sdělil, že celých 14 dní na nás bude z Olympu dohlížet Zeus a na konci tábora přijede zkontrolovat naši práci. Jakou? Kvalitně a rychle postavený palác, pro samotného nevyššího Dia. Táborníci se rázem stali občany řeckých měst a tato města budou budovat již zmíněný palác. Ve stavbě a pracovní morálce je budou podporovat patroni měst - bohové.

Jelikož byl dnes moc pěkný a teplý den, odvážlivci z nemladších oddílů se rozhodli přenocovat na blízké louce pod stany. Na ostatní toto dobrodružství čeká následující dny.

V sekci fotogalerie se můžete podívat na jednotlivé občany řeckých měst a jejich patrony a dále pak na kompletní oddíly.

Děkujeme za zprávičky v návštěvní knize, vždy nás potěší!

15.7.2013

Dnes si s námi sluníčko trošku hrálo na schovávanou, ale nám to vůbec nevadilo, hlavně, že nepršelo!

Dopolední program nám zpestřil policejní vrtulník s termovizí, který jsme si zblízka mohli prohlídnout a osahat.

Po vydatném obědě a odpočinku se obyvatelé měst vydali na první stezku, na které poznali, s jakými nástrahami se musel poprat silák Herákles. Všichni obyvatelé tyto nelehké nástrahy úspěšně zdolali a navrátili se zpět s úsměvem do táborové základny. Zajímá vás jaké nástrahy? Tak například museli uklidit Augiášův chlév, přenést objemného kance či získat pás Amazonek a samozřejmě i další nástrahy, které jistě znáte z vaší povinné četby :)

Večerní program vyplnily oddílové hry a aktivity a samozřejmě nesměl chybět pravidelný nástup, na kterém se vyhodnotila etapa, rozdaly se první diplomy a nezapomnělo se ani na ztráty a nálezy...

16.7.2013

Dnešní den nám sluníčko ukázalo zase svoji vlídnou tvář a my jsme dokonce vytáhli opalovací krémy a sluneční brýle.

Dopolední program probíhal pod taktovkou oddílových vedoucích, kteří pro děti vytvořili aktivity s velmi tajuplnými názvy...např. Jája a Pája ošetřují polámaného mravenečka; kouzelní motýlci či Jeníček a Mařenka cestují na Olymp :) Co říkáte, nápadité a tajuplné názvy...

Po odpoledním klidu, ve kterém většina dětí povzbuzovala při volejbalovém klání vedoucích, na nás čekala další etapa celotáborové hry. Druhá etapa byla věnována bájnému pěvci s lyrou - Orfeovi. Při této etapě si obyvatelé měst jednak zaběhali, ale také museli projevit své "básnické střevo" a složit svoji městskou hymnu, která byla ostatním městům představena na večerním nástupu.

Zítra nás čeká celodenní výlet do Prachovských skal, na který se všichni moc těšíme!

17.7.2013

Dnes jsme si s celotáborouvou hrou i oddílovýma aktivitama dali pauzu a vydali jsme se na celodenní výlet do blízkých Prachovských skal. Všichni táborníci, malí i velcí, bez řečí šlapali a zdolávali uličky, vyhlídky, tunely a vrcholy. Táborníci si nesli velkou svačinu, ale i tu doplnili občerstvením v podobě nanuků a dalších dobrůtek. Prachovské skály byly dětmi hodnoceny velmi pozitivně a moc se jim tam líbilo. Na příští rok nám zbyly ještě další trasy...

Do tábora jsme se vrátili okolo čtvrté hodiny, krátce jsme odpočívali. Děti i po náročném dni byly plné energie a vyžádaly si večerní táborák. Ale něco nám na táborák chybělo...Takže jsme se všichni  vydali do lesíku a přinesli si dostatečné zásoby dřeva.

U táboráku to opravdu žilo...většina holčiček prozpěvovala s kytarou, chlapci a šikovná děvčata spolu s oddíláky a pilou připravovali polínka na oheň, ani nevíte jak máte zručné děti  :)

Zítra nás opět čeká soutěžní klání a další bodíky za celotáborovou hru a úklid chatiček.

18.7.2013

Opět jsme dnes používali opalovací krémy a sluneční brýle, protože sluníčko opravdu pálilo!

Dopolední program vyplnila třetí etapa celotáborové hry. Tentokrát jsme se zabývali Perseem a jeho úkolem zabít Medúsu. Abychom mohli Medúsu zabít museli jsme si vyrobit štíty, přilby a meče. Byla to práce pro zručné a šikovné ručičky, všechny děti se zapojily a vesele si zdobili své nástroje. Výroba se nám protáhla, a tak jsme využili pro dokončení úkolů poledního klidu.

Po zdárném dokončení Perseových nástrojů se nejstarší oddíly vydaly na puťák a ostatní, kteří zůstali v táboře využili místního bazénu k osvěžení.

Nyní už všichni táborníci spinkají, část ve svých chatičkách, část v blízkém lesíku. 

19.7.2013

Dopoledne se část táborníků vrátila z puťáku a mladším kamarádům vyprávěla, co vše při dobrodružném výletě zažila. Ostatní děti se s chutí vydali k místnímu bazénku, kde se vydováděly a hlavně se pořádně osvěžily.

Odpoledne nás čekala čtvrtá etapa, a sice Trojská válka. Nebojte se, nebojovali jsem jako tenkrát v Tróji! K boji mezi jednotlivými městy nám stačily papírové kuličky, které jsme museli soupeřům naházet do jejich hřiště. Byl to rychlý, ale urputný boj, u kterého jsme se zapotili! Mezičas boje byl opět využit k osvěžení v bazénu.

Večer se další odvážlivci vydali na puťák, opět, jako včera mají pěkné počasí, takže jim v lese při noclehu bude pěkně teplíčko.

20.7.2013

Milí rodiče, omlouváme se za pozdní zprávu, včera byla noční bojovka, a tak se veškerá aktivita velkých Bobříků soustředila na zajištění hry.

Sobotní dopoledne se děti věnovaly střelbě. Z naší louky za chatičkama se rázem stala střelnice. Děti si mohly vyzkoušet vzduchovky, luky, indiánskou foukačku, prak... Táborníci byli opravdu zdatní, odpovídalo tomu množství diplomů rozdaných při večerním nástupu.

Dopolední aktivity byly ve znamení dalšího řeckého hrdiny - Prométhea. Obyvatelé měst museli splnit tři úkoly - sestřelit orla, který Prométheovi kloval játra, postavit sochu a postavit zadaný oheň.

Večerní program byl ve znamení táboráku, tentokrát i s buřtíky. Při setmění se první obyvatelé měst vydali na noční trasu. Na konci trasy, která vedla v blízkém okolí tábora, čekala Persefóna, která táborníky poslala k řece Styx, kde si děti přebral Cháón. Naložil si je do lodičky a převezl je k vládci podsvětí Chárónovi. Cháron jim sdělil, že na ně čeká Hefaistos, kdterý jim věnuje oheň. Všechny děti byly velmi statečné a odvážné. Noční stezka byla zážitkem pro malé i velké Bobříky :)

21.7.2013

Ani se to nezdá, týden nám utekl jako voda a my zítra vkročíme do druhého týdne naší výpravy do Řecka. Jak jistě sledujete zpravodajství o počasí, tak počasí jako v Řecku opravdu máme.

Po včerejší noční bojovce jsme si mohli přispat, takže jsme vstávali až v půl deváté. I tak se některým Bobříkům z postýlek nechtělo.

Dopoledne se dohrávaly zbylé zápasy z Trojské války, takže konečně známe celkové vítěze i poražené. Některá města z proher byla smutná...Ještě, že mají svého boha - patrona, který jim dodal sílu a motivaci.

Po odpočinku o poledním klidu ve stínku či na chatičách se oddíly věnovaly spolu se svým vedoucím oddílovým aktivitám např. dílničkám, koupání či míčovým hrám. Pro velký úspěch se opět část táborníků vydalo na puťák. Tentokrát vyrazili dobrovolních ze všech oddílů, dokonce i z toho nejmladšího - předškolního. Věříme, že se jim v lese bude něco pěkného zdát....

22.7.2013

Opět vás všechny zdravíme z řecké základny v Ostružně! Stále si užíváme sluníčka, krásné přírody, koupání a soutěžení. 

Dopoledne se nám vrátili nocležníci z lesa, vybalili se a připojili se ke svým oddílům, které plnily své naplánované aktivity.

Celotáborová hra se nám pěkně rozjíždí a chrámy pro Dia se již rýsují. Některá města musí ještě pořádně zabrat, aby Dia nezklamala. Dnešní etapa byla věnována Odysseovi a jeho cestám. Obyvatelé měst se vydali na sedm stanovišť, kde plnili podobné strasti a úkoly, jako kdysi dávno bájný Odysseus.

Veřerní program se nesl ve znamení Kákoráka z Ostružna. Ptáte se, co to je za zajímavý název? Dobrovolní, kteří se nestydí, měli možnost přihlásit se a ukázat celému táboru, co v nich dřímá... Mohli jsme zhlédnout zajímavá vystoupení od vtipů, písničeki, komických scének, hry na hudební nástroje až po hadího muže...

Všichni táborníci jsou již v postýlkách, zítra si mírně přivstaneme, čeká nás celodenní výlet do Jičína.

23.7.2013

Jak jsme předesílali včera, dnes se brzy vstávalo. Už v 8.15 na nás čekal autobus, aby nás zavezl do Jičína. Původně se tato trasa měla jít pěšky, ale z důvodu extrémního horka jsme se svezli. V 9.00 se otevíralo jičínské koupaliště. Všichni Bobříci si vybalili osušky a hurá do krásného bazénu. Bobříci nejen plavali a dováděli ve vodě, ale asi největší zábavou byla jízda na tobogánech. Spokojenost táborníků doplnil nákup nanuků a rázem byli všichni sokonale spokojeni. Pozorní Bobříci také zaznamenali, že se po koupališti pohybují postavy v podivném oblečení... Bystré hlavičky správně poznaly, že se jedná o Manku a Rumcajse, kteří neodmyslitelně patří k městu Jičínu a přišli zpětřit dětem koupání.

Když se děti dostatečně osvěžily a vydováděly, čekal je ještě krátký pochod na jičínské náměstí. Tam si dokoupily sladkosti, dárečky pro své blízké a samozřejmě opět nanuk pro osvěžení. Menší děti se také vydaly do Rumcajsovy ševcovny a na rozhlednu.

Táborníci byli s výletem spokojeni a na večer jim ještě zbyly síly např. na dovádění s balónky naplněné vodou...je opravdu horko, takže voda nechybí v žádné části dne :)

Zítra budeme opět pokračovat v oddílových aktivitách a v další stavbě chrámu pro Dia. 

24.7.2013

Dnes jsme se opět vrhli do soutěží a her. Dopoledne se oddíly věnovaly např. karibským dostihům, mravencům v lese či návštěvě Poseidona... Naši oddíloví vedoucí vymýšlí takováto tajemná jména, děti se mají na co těšit!

Odpolední program byl ve znamení již předposlední etapy celotáborové hry, které byla věnována Theseovi. Obyvatelé měst museli zabít Minotaura, najít okřídlené střevíce a meče a zdolat bludiště. Celá etapa je nyní již sečtena a spočítána a obyvatelé měst už ví, kdo zatím dělí Diovi největší radost se stavbou chrámu.

Během dne některé oddíly se stihly osvěžit v táborovém bazénu a samozřejmě si i hopsnout na oblíbené obří trampolíně.

Zítra nás čeká poslední bodování chatiček a následné vyhlášení vítězů. Děti vám jistě budou povídat, jak v pořádku a úklidu obstáli :)

25.7.2013

Dnešní ráno bylo jiné... Sluníčko bylo v oparu a tráva byla mokrá...Ano po dvanácti dnech nám v noci zapršelo! Sluníčko si však dlouho nehrálo na schovávanou a kolem desáté hodiny začalo opět pálit.

Dopoledne bylo ve znamení posledních oddílových aktivit, úklidu a bodování chatiček.

Někteří obyvatelé měst byli netrpěliví a nemohli se dočkat poslední etapy celotáborové hry, která rozhodla o celkovém pořadí. Dnes jsme se dozvěděli o zlém králi Tantalovi a plnili tři né zrovna lehké úkoly...Opravdu není jednoduché naplnit dvoulitrovou láhev pomocí děravého kelímku, či na plastové misce s provázkem přenést míček. Obyvatelé se s těmito nelehkými úkoly poprali a všichni zdárně hru dokončili.

Na tradičním večerním nástupu proběhlo první velké vyhodnocení, a sice v bodování úklidu chatiček. Kuriózní bylo, že na prvním místě se umístili nejstarší kluci :) Hravě některé holky strčili do kapsy!

Zítra nás čeká tradiční řecká olympiáda a také netrpělivé čekání a vyhlížení Dia. Myslíte, že dorazí zkontrolovat stavbu chrámů?

26.7.2013

Máme za sebou poslední den řecké výpravy. Ani dnes jsme nelenili a byli jsme opět čilí a aktivní. Dopoledne jsme se věnovali olympijským hrám. Táborníci soutěžili v pěti disciplínách - hod diskem, skok přes švihadlo, sprint, mini maraton, trojskok. Soutěžili jsme ve třech kategoriích, někdo byl více úspěšný, někdo méně.

Stále nám něco v řecké výpravě chybělo... Při nástupu se na nás přišel podívat sám velký Zeus. Překontroloval nám postavené chrámy, zeptal se patrona - boha, jak si město vedlo a samozřejmě, nejlepší obyvatelé měst odměnil zaslouženou odměnou.

Nyní se děti i vedoucí loučí s letošním prosluněný táborem na diskotéce. Uteklo to jako voda a zítra hurá do Prahy za rodičema.

Připomínáme, že zítra z Ostružna odjíždíme v půl jedenácté, předpokládaný příjezd do Prahy k McDonald Řepy je kolem 12.00 hodiny.